Naslovna » Turizam » Odlazak na more » Crna Gora

Crna Gora

 Herceg Novi

Herceg Novi

Nalazi se na samom ulazu u Bokokotorski zaliv, u podnožju planine Orjen. “Grad Sunca”, kako ga mnogi nazivaju zbog velikog broja sunčanih dana tokom godine, prepoznatljiv je i po mimozama. Stari deo Herceg Novog obeležen je građevinama iz doba Sahat-kule, koja je izgrađena 1667. godine i Kanli-Kule iz 1483. godine. Osim što je jedna od glavnih turističkih destinacija u Crnoj Gori, Herceg Novi je poznat i kao spa i zdravstveni centar, zahvaljujući prirodi koja ga okružuje, brojnih izvorima lekovite vode i blizini Igala – medicinsko-zdravstvenog centra koji pruža posetiocima sve uslove za odmor, rekreaciju i lečenje.

Kako do Herceg Novog?

Herceg Novi je od Beograda udaljen 537 kilometara, a na putu ka ovom gradu na obali Jadrana prelazi se preko jednog od graničnih prelaza sa Crnom Gorom: Ranče, Čemerno, Dobrakovo, Kula, Draženovac i Vuče. Ukoliko jedan deo puta ka nama najbližem moru idete preko Bosne i Hercegovine u Crnu Goru ulazite preko jednog od sledećih graničnih prelaza: Sitnica, Ilino brdo, Vraćenovići, Krstac, Nudo, Šćepan Polje, Metaljka i Sula, dok se iz Hrvatske ulazi na Develi Brijeg i Kobila granični prelaz.

U blizini Herceg Novog nalaze se dva aerodroma: Tivat – udaljen oko 20 kilometara i Ćilipi (Dubrovnik) – nalazi se u Republici Hrvatskoj na oko 30 kilometara od Herceg Novog. Aerodrom u Podgorici je udaljen 133 kilometara. Do Tivta se avionom iz Beograda stiže za 55 minuta, do Ćilipa (Dubrovnika), sa jednim presedanjem 3 sata, dok let od Beograda do Podgorice traje 50 minuta.

Šta posetiti u Herceg Novom?

Manastir Savina

Kompleks manastira Savina nalazi se 2 kilometra od Herceg Novog, a sastoji se od dve crkve posvećene uspenju Bogorodice, manastirskog konaka sa riznicom i crkve Svetog Save, koja je izdvojena na obližnjem brežuljku. Prema predanju ovu crkvu izgradio je Sveti Sava, zbog čega crkva i nosi njegovo ime. U riznici se nalaze različiti eksponati od kojih su najvredniji kristalni krst Svetog Save iz 13. veka, kivot Manastira Tvrdoš iz 1615. godine, plaštanica iz 1642. godine, jevanđelje iz 1685. godine, jedinstven portret ruskog cara Petra Velikog i brojni bogato ukrašeni i ručno pravljeni krstovi.

Kanli-kula

Kanli-kula je monumentalna tvrđava u Starom gradu u Herceg Novom koju su 1539. godine sagradili Turci. Podignuta je na nadmorskoj visini od 85 metara, dimenzija 60×70 metara. Unutrašnjost Kanli-kule prvi put je restaurirana 1960. godine kada je pretvorena u Letnju pozornicu – otvorenu scenu sa hiljadu mesta i velikim amfiteatrom.

Forte Mare

Tvrđava Forte Mare, odnosno Morska tvrđava, sagrađena je u periodu između 14. i 17. veka, da bi 1952. godine čitav prostor bio adaptiran u letnji bioskop. Nalazi se iznad samog šetališta u starom delu Herceg Novog. Tvrđava Forte Mare je otvorena za turističke posete svakim danom od 9 do 20 časova, uz plaćanje ulaznice od 2 evra, odnosno 1 evro za grupne posete.

Šetalište “Pet Danica”

Šetalište “Pet Danica” dugo je 6 kilometara i protežese pored mora – od Igala do Meljina. Naziv je dobilo po imenima pet Danica, mladih devojaka koje su se hrabro borile i poginule tokom Drugog svetskog rata. Uz šetalište se nalaze betonske i šljunkovite plaže, bazen na otvorenom, jedriličarski klub, gradska luka, ali i brojna skretanja za stepeništa koja vode do centra Herceg Novog.

Njegoševa ulica

Paralelno sa glavnim gradskim šetalištem, nalazi se glavna gradska ulica – otvorena za saobraćaj i pešake, koja nosi ime slavnog vladike i pesnika Njegoša. U Njegoševoj ulici nalaze se brojni gradski administrativni centri i ustanove, kao što su pošta, Opština Herceg Novi, ali i kuće u kojima su živeli čuveni pisci i pesnici – Ivo Andrić, Stevan Raičković. Prolazeći kroz sam centar grada, ova ulica je mesto na kom se nalaze i mnogobrojne prodavnice, kafići, restorani, butici i slično.

Sahat-kula

Sahat-kula je podignuta 1667. godine, prema naredbi Sultana Muhmuda, na mestu gde su se tada nalazila glavna gradska vrata. U prolazu kroz Sat kulu nalazi se skulptura majke Božje, nazvana “Crna Bogorodica” jer je napravljena od nagorelog drveta, a predstavlja spomen na osnivača Tvrdka Prvog Kotromanića. Tek je 1995. godine stari sat na kuli zamenjen novim – električnim, koji je Herceg Novi dobio od Zemuna – grada prijatelja.

Gradski muzej

Gradski muzej u Herceg Novom je rodna kuća zadužbina Mirka i Olge Komnenović i nalazi se u blizini kuže nobelovca Ive Andrića, na samo četrdesetak stepenika od mora. Mirko Komnenović bio je nekada gradonačelnik Nerceg Novog i doprinio njegovom razvoju. Zavičajni muzej “Mirko Komnenović” otvoren je za posetioce od 9 do 21 čas, a cena ulaznice je 3 evra za odrasle, za decu 1 evro, koliko košta i za grupne posete.

Vila Galeb – Titova vila

Vila “Galeb” predstavlja komplek koji je pripadao doživotnom predsedniku SFR Jugoslavije, Josipu Brozu Titu. Nalazi se u sklopu Instituta Igalo, a sagrađena je 1976. godine. Posetioci imaju priliku da vide prostorije u kojima je Tito sa svojim saradnicima i gostima držao sastanke, gde je gledao filmove, gde su boravili njegovi bliski prijatelji, kao i apartman njegove supruge Jovanke. Termini za obilaske su: ponedeljkom, sredom, petkom i nedeljom u 18 i 19:15 časova, po ceni ulaznice od 3 evra.

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Nema komentara.

Scroll To Top