Naslovna » Beba » Napredovanje » Prevremeno rođena beba

Prevremeno rođena beba

Prevremeno rođena beba

Vremenom će beba sazrevati, napredovati, rasti i dobijati izgled deteta rođenog u terminu.
Inkubator je neophodan za negu novorođenčadi veoma male težine i životno ugrožene novorođenčadi. U prvim danima života prevremeno rođena beba ima nezreo sistem regulacije temperature tela, pa bez podešavanja temperature spoljne sredine ne može da održava normalnu telesnu temperaturu. U inkubatoru se lakše podešava temperatura i vlažnost spoljne sredine. Takođe, inkubator predstavlja izolovanu sredinu i na taj način štiti bebu od mogućih infekcija.

Dakle, inkubator obezbeđuje najbolje moguće okruženje za negu nezrele i bolesne novorođenčadi i nema nikakvog uticaja na bebin vid.

Nezrelost prevremeno rođene bebe se često ispoljava i otežanim disanjem ili zastojem disanja. Aparati koji omogućavaju disanje u ovakvim situacijama su respirator – veštačka pluća i CPAP. Bez ovih aparata mnoge bebe ne bi reživele.

Monitori su aparati koji prate osnovne (vitalne) funkcije organizma:
rad srca, disanje i krvni pritisak bebe. Oni su povezani posebnim „žicama“ na čijim su krajevima senzori koji su u kontaktu sa bebinom kožom. To roditeljima najčešće deluje zastaršujuće, međutim, te „žice“ samo ostvaruju kontakt između bebe i aparata koji prate promene u radu organa, što je veoma važno za kontrolu zdravstvenog stanja malog pacijenta.

Zbog nedostatka ili veoma slabog refleksa sisanja kod prevremeno rođene dece je otežano gutanje i usklađivanje gutanja sa disanjem, pa tako postoji i problem hranjenja bebe. Ishrana može biti otežana i usled nekog drugog medicinskog problema.

U takvim slučajevima mleko se unosi tankom plastičnom cevčicom – sondom, koja se kroz usta ili nos uvodi u želudac.

Bebi je svakodnevno potrebna određena količina tečnosti, energetskih i gradivnih materija kao i lekovi koji se u prvim danima unose putem vene. Zato je često u venu postavljena igla na koju se nastavlja infuzioni sistem – infuzija.

Ukoliko je kod bebe došlo do pojave Fiziološke žutice (koja se prati na osnovu vrednosti bilirubina) uključuje se fototerapija – terapija specijalnim plavim svetlom. Oči bebe se pokrivaju gazom. Tokom fototerapije beba se ne povija jer je potrebno izložiti što veću površinu kože svetlu. Ova svetlost nije štetna.

Ukoliko je bebi potrebna dodatna količina kiseonika, on se daje preko plastične cevi sprovedene u šator – plastičnu kutiju koja se postavlja oko bebine glave.

Nakon rođenja, u prvih pet dana, kod svake bebe uobičajeno dolazi do fiziološkog gubitka težine. Taj gubitak je nešto veći kod prevremeno rođene dece, a postizanje porođajne telesne težine može da traje nešto duže u odnosu na decu rođenu na vreme.

To se dešava iz više razloga: bebe imaju male energetske rezerve, često imaju teškoće pri hranjenju zbog nerazvijenog ili nedovoljno razvijenog refleksa sisanja ili sistema za varenje hrane.

Kako Vi možete pomoći svojoj bebi?
Vašoj bebi treba mnogo pažnje, nežnosti i topline. Zato je često posećujte i ostvarite blizak kontakt sa njom, dodirujte je, tepajte joj, pevajte joj, pričajte joj šta ćete raditi kad dođete kući…
Beba će zapamtiti taj dodir i boju vašeg glasa. To će joj pomoći.

Vaša beba zahteva specijalnu ishranu. Najbolja hrana za nju je majčino mleko.
Stalnim prisustvom i aktivnim učešćem u nezi i lečenju svoje bebe sami ćete biti smireniji i sigurniji, a doprinećete njenom ozdravljenju, bržem razvoju i napredovanju.

Nemojte se ustručavati da pitate sve što Vas interesuje u vezi sa zdravstvenim stanjem deteta.

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Nema komentara.

Scroll To Top