Kada se srećna mama vrati iz porodilišta svojoj kući, ona ostaje bez podrške medicinskog osoblja i patronažna sestra će joj biti najvažnija osoba u ovim prvim danima prilagođavanja i preuzimanja brige o bebi. Zato preporučujemo da se pre porođaja upoznate s patronažnom sestrom koja će vas obilaziti, jer je važno da u ovim prvim danima podrška dolazi od osobe koju već poznajete.
U našim domovima zdravlja moguće je tražiti posetu patronažne sestre od ginekologa i pre porođaja. Najbolje bi bilo da s patronažnom sestrom prisustvujete predavanjima u školi roditeljstva. Tu ćete pronaći odgovore na mnoga pitanja pre porođaja, što će vam omogućiti da sa manje briga dočekate bebu.
Uostalom, prošlo je najmanje 20 godina otkako su bake bile majke.
Prvi dan u kući
Iz prakse, na terenu, uviđamo da postoje situacije u porodici koje majci otežavaju to da uspešno ostvari dojenje i negu deteta. Dešava se da, kad prvi put dođemo kod porodilje, zateknemo punu kuću ljudi. Svi se vesele, piju kafu, a ponegde se i puši. Majka, tog dana izašla iz porodilišta, mora da izdrži čitavu gužvu, iako bi morala da se odmori, odspava i uredno jede, da bi bila spremna za zadatke koji joj predstoje.
Uveče se gosti raziđu, a majka i srećni otac, ako je odgovoran, spremaju se za besanu noć. Kad ujutru dođemo, već znamo da je beba plakala cele noći. Majka, sva bleda i neispavana, još iscrpljena od porođaja i dočeka gostiju (koji se najavljuju i za sutrašnji dan, pa čak i onaj posle njega, a neki iz familije se spremaju da dođu iz unutrašnjosti!), često više nije u stanju da uradi čak ni ono što sigurno zna i sama.
Ne dolazite. Javite se u decembru…>>